Cvičení

 

 

PROČ CVIČIT PILATES?
Pilatesova metoda si v posledních letech získala značnou oblibu, ale kupodivu bylo zatím provedeno jen málo vědeckých studií, které by potvrdily její pozitivní výsledky. Randomizovaný skupinový test provedený v Kanadě, jehož výsledky byly uveřejněny v roce 2006, potvrdil, že rehabilitační cvičení založené na Pilatesově metodě mělo u osob s nespecifikovanými bolestmi dolní části zad pozitivnější a trvalejí účinky než konvenční léčba i po dobu následujících dvanácti měsíců.
Vanda Bubenová: "Tento fakt mohu jen potvrdit, jelikož od roku 2004 mám nesčetné množství zpětných vazeb od spokojených klientů, kteří přišli o bolesti beder, hlavy, hrudní části zad,.....a hlavně zjistili, že běžný denní chod života zvládají podstatně snáze, jelikož Pilates působí pozitivně i na psychiku díky optimalizaci dýchání a kondice".

PILATES JEN PRO NESPORTOVCE?
Pilates je úplně pro každého, kdo chce jít hlouběji.....naše běžné lekce jsou vedeny tak, aby si člověk zacvičil. Pokud chcete jít hlouběji a pochopit veškeré principy je správnou volbou kurz, který je veden systematicky a je vše vysvětlováno pro lepší vizualizaci daných pohybů, které se vám mají stat postupně vlastními. Pilates je o trpělivosti, ale kdo není trpělivý určitě jej nadchne KARDIO PILATES a kdo ví, třeba postupně i vás netrpělivce donutí sáhnout si hlouběji a pomalu poznat i krásu pomalejších a intenzivnějších lekcí.

PILATESOVA METODA
Pilatesova metoda je systém posilování těla, kterou za první světové války rozvinul Němec Joseph Hubertus Pilates. Jejím cílem je zlepšit fyzický i psychický stav i celkové držení těla cvičením založeným na přesných pohybech, zpevnění střední části těla a řízeném dýchání.
Joseph Hubertus Pilates
Zakladatel metody Joseph H. Pilates (1880-1967) měl v dětství neduživé tělo, zdeformované nemocí. Odhodlání překonat vlastní tělesné vady ho přivedlo ke studiu východních i západních přístupu ke cvičení a k rozpracování systému, umožňujícího zapojit tělo i psychiku. Roku 1912 se Pilates přestěhoval do Anglie, kde působil jako cirkusový akrobat, boxer a učitel sebeobrany.
Když byl během první světové války internován, cvičil se svými spoluvězni, z nichž mnoho bylo zraněno a upoutaných na lůžko, a svoji metodu zdokonalil. Jeho skupina přežila válku v obstojném zdravotním stavu, třebaže trpěla mnoha nemocemi, které u jiných osob v podobně stísněných podmínkách nebyly slučitelné se životem.
Roku 1926 se Joseph Pilates přestěhoval do USA a v New Yorku založil svoje první pohybové studio. Jeho metoda přesných pohybu se brzy rozšířila mezi tanečníky, hudebníky, televizními moderátory a herci, kteří ocenili, že mohou tímto způsobem systematicky a rovnoměrně posilovat, protahovat a tonizovat důležité svalové skupiny, aniž by se zvětšoval jejich objem nebo se nepřiměřeně zatěžovaly svaly a klouby.
Pilates vypracoval více než 500 cviků na různých úrovních obtížnosti, které se dodnes zdokonalují s ohledem na nové poznatky a výzkumy. Pilatesovu metodu doporučuje řada ortopedů, neurologů, osteopatů, chiropraktiků a praktických lékařů jako rehabilitaci po zraněních a prevenci proti bolestem zad. Jako součást tréninku ji využívají rovněž sportovci a tanečníci.

ZPEVNĚNÍ STŘEDNÍ ČÁSTI TĚLA
Pilatesova metoda se zaměřuje na zpevnění střední části těla posílením svalů dna pánevního, břicha a spodní části zad, čímž se zlepšuje celkové držení těla, rovnováha a koordinace pohybů. Výchozí tzv. neutrální pozice je předpokladem ke správnému a bezpečnému provádění jednotlivých cviků. Srovnáme-li držení těla a zapojíme svaly dna pánevního, bez větší námahy posilujeme jednotlivé svalové skupiny. Je-li cvičení podle Pilatesovy metody prováděno správně, nevyžaduje příliš velkou námahu a výdej energie. Nádech a výdech koordinovaný s pohybem nutí svaly k většímu výkonu a pomáhá k soustředění a sebeovládání. Pilatesova metoda údajně posiluje tělo a pomáhá harmonizovat tělo a mysl, o čemž se přesvědčujeme, díky svým klientům, v Kalokagathii denně.

POHYBY A INSTRUKTÁŽ

Důraz se klade na pečlivé a řízené provedení pohybu. Pohyby jsou minimální, ale musí být velmi přesné, nevyžaduje se jejich mnohonásobné opakování. Je třeba se soustředit a provádět každý pohyb vědomě, což údajně zvyšuje i uvědomění vlastního těla a umožňuje lépe relaxovat a uvolňovat nežádoucí napětí.
Přesnost provedení je prvořadé, proto je žádoucí cvičit pod vedením kvalifikovaného učitele, který je důkladně obeznámen s anatomií a fyziologií. Učitelé Pilatesovy metody pracují se svými žáky individuálně nebo v malé skupině a mohou sestavit cvičení každému přímo na tělo. Lekce trvají zpravidla hodinu v neutrální pozici vestoje nebo vleže na podložce, někdy se využívá řemenů, jimž je nutno klást odpor (obdobně jako s towels či corebands), nebo nesčetným drobných pomůcek, které cvičení mohou zintenzivnit či zjednodušit. Cvičí se naboso, ve volném, pohodlném úboru.
Individuální či duální lekce se uskutečňují na pilates strojích Reformerech, Cadillacu a dalších, které základní cviky z podložky umožňují lépe procítit. Jde o stroje, jejichž nedílnou součástí jsou pružiny s různými stupni odporu.
Pilatesova metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie a všechny úrovně tělesné zdatnosti. Některé cviky jsou sestaveny pro specifické účely, například pro chronické bolesti zad nebo pro těhotné, ženy po porodu či ženy nad 50 let.

NEUTRÁLNÍ POSTOJ
Na začátku cvičení Pilatesovou metodou je třeba zaujmout neutrální postoj. Je to přirozená pozice se správným držením páteře. Mnoho lidí má ve zvyku stát v pozicích s podsazenou či vystrčenou pánví. Při neutrálním postoji je pánev někde uprostřed mezi těmito polohami. Toto základní jednoduché cvičení si můžete snadno vyzkoušet. Postavte se s mírně rozkročenýma nohama (chodidla rovnoběžně, zhruba na šířku boků). Pokrčte kolena. Protáhněte páteř vzhůru a vědomě se snažte zmírnit nežádoucí napětí nohou, ramenou a krku. Podsaďte pánev, pak ji vystrčte a zkuste si uvědomit obě tyto polohy. Neutrální postoj je někde uprostřed. Zatáhněte pupek a svaly dna pánevního směrem k páteři a chvíli je tak držte. Pánev zůstává ve svislé poloze, dejte pozor na prohnutí bederní páteře. Dýchejte normálně. Přijde vám to složité.... Tak se sbalte a přijďte si to k nám vyzkoušet!!!

 

 


 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: